Pierwsze spotkanie

Jeśli jesteś psychologiem/terapeutą poinformuj mnie o tym telefonicznie

Pierwsze spotkanie jest zazwyczaj trudne i stresujące. To normalna reakcja na nową sytuację. Trudno jest się nie denerwować w sytuacji, kiedy jest nam źle i mamy o tym mówić komuś zupełnie obcemu. Mimo to jest ono bardzo ważne, ponieważ stanowi ono autentyczny krok w kierunku zmiany  życiowej. Te 50 minut to czas zawiązania sojuszu i relacji terapeutycznej lub jeszcze inaczej czas poznania się.

Pierwsze spotkanie stanowi wstęp do kolejnych trzech lub czterech spotkań, na których ustalamy zasady wzajemnej współpracy oraz postaramy się najdokładniej jak to tylko jest możliwe porozmawiać:

  • o tym co jest dla Ciebie trudne?
  • co Cię martwi lub niepokoi?
  • od jakiego czasu tak się czujesz?
  • czy jestem pierwszą osobą, do której zwracasz się o pomoc?
  • czy czujesz się źle psychicznie czy fizycznie też?

 

Ale też o tym:

  • co Ci pomaga?
  • skąd czerpiesz siły w trudnych momentach?

 

Pamiętaj, że jeśli nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania, to właśnie rozmowa o tym pomoże nam znaleźć na nie odpowiedzi.

Jeśli korzystałeś/aś wcześniej z pomocy psychologa lub lekarza, nie zapomnij zabrać ze sobą wszelkiego rodzaju kart wypisowych, wyników testów oraz opinii psychologicznych lub lekarskich, jeśli takowe oczywiście posiadasz. To bardzo ułatwi Twoją diagnostykę w moim gabinecie.

W pewnym sensie praca psychologa jest podobna do pracy lekarza – przynajmniej podczas pierwszych spotkań. Bardzo ważne jest postawienie właściwego rozpoznania trudności, z jakimi zgłasza się człowiek. Oczywiście diagnoza to nie wszystko. Niemniej jednak precyzyjne określenie zgłaszanej trudności pozwala psychologowi lepiej rozumieć dany problem, a w związku z tym lepiej pomóc.

Czasami w terapii potrzebne jest wsparcie farmakologiczne. Ważne jest, żeby się tego nie bać. Nasza psychika to też biochemia mózgu – zastosowanie farmakologii może wpłynąć na jej usprawnienie.

Jeśli się na nią decydujemy, to stosujemy ją doraźnie (przez pewien czas) lub na stałe. Z tego też względu, na terenie Krakowa współpracuję z Centrum Dobrej Terapii, będąc w stałym kontakcie z lekarzami.